Szczepienia HPV

NFZ przypomina: Szczepienie przeciw HPV uchroni twoje dziecko przed rakiem - MedExpress.plUwaga Rodzice!

Od 1 września 2024 r. podmioty POZ będą miały możliwość realizacji szczepień przeciw HPV

Zgodnie z ww. zaleceniami MZ od 01.09.2024 r. szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) będą wykonywane u dzieci po ukończeniu 9 roku życia, do ukończenia 14 roku życia- w schemacie dwu-dawkowym, zarówno u dziewcząt jak i chłopców, zgodnie z obwieszczeniem MZ z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia (Dz. Urz. MZ. Poz. 52). U dzieci urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14 roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14 roku życia (z zachowaniem dwu-dawkowego schematu w odstępie podania dawek szczepienia 6- 12 miesięcy).

Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już I dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

W powszechnym programie szczepień będą stosowane następujące szczepionki przeciw HPV:

• 1) Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.);
  • 2) Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu ww. szczepionkach jest 2- dawkowy, II dawka powinna zostać podana nie wcześniej niż po 6 miesiącach i nie później niż 12 miesięcy od podania I dawki. Program nie przewiduje realizacji szczepienia w schemacie trzy-dawkowym, niezależnie od terminów szczepień planowanych indywidualnie lub wg wskazań medycznych

Wszystkich chętnych Rodziców którzy chcą zaczepić swoje dzieci prosimy o kontakt z Poradniami Lekarza Rodzinnego, do których należą dzieci.