Ożywiona pamięć – historyczny spacer po Krynkach śladami II wojny światowej

Pamięć OżywionaW dniu 03.04.2024 r. chętni uczniowie naszej szkoły w ramach projektu “Ożywiona pamięć” uczestniczyli w otwartej lekcji na temat okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej naszego miasteczka. Spacer wokół miejsc pamięci prowadziła Pani Cecylia Bach Szczawińska – pasjonatka historii regionalnej Krynek. Wszyscy biorący udział byli bardzo zainteresowani tamtym smutnym okresem.

Młodzież z zaciekawieniem słuchała wykładu i oglądała zdjęcia dawnych Krynek. Bardzo pomocne okazały się również powiększone zdjęcia umieszczone na ogrodzeniu przed sklepem Lewiatan. Pani Cecylia swoim barwnym opowiadaniem przeniosła nas w miejsce getta kryńskiego, starej synagogi i pokazała budynki, które były siedzibą władz okupacyjnych – niemieckich. Mimo, iż pogoda nie była łaskawa to dzięki tej lekcji mogliśmy zaczerpnąć więcej informacji o II wojnie światowej na naszym terenie za co bardzo dziękujemy.

Projekt “Ożywiona pamięć” jest przedsięwzięciem edukacyjnym adresowanym do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Jego celami jest upowszechnienie wiedzy o historii lokalnej, szczególnie o okresie okupacji niemieckiej, zdefiniowane niebezpieczeństw ideologii nazistowskiej (zrozumienie mechanizmów działania państwa totalitarnego) oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z nietolerancji, refleksja nad przyczynami wojny.

Projekt będzie realizowany w 4 miejscowościach województwa podlaskiego: w Białymstoku, Dąbrowie Białostockiej, Krynkach i Goniądzu.