Lekcje WDŻ w szkole

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

CO RODZIC I UCZEŃ POWINIEN WIEDZIEĆ o zajęciach

Powiększ grafikę: wychowanie-do-zycia-w-rodzinie-spotkanie-28-10-2021-prezentacja-311842.jpgPrzedmiot “Wychowanie do życia w rodzinie” jest realizowany od klasy IV do VIII szkoły podstawowej.  Część tematów jest omawiana z podziałem na grupy chłopców i dziewcząt. Zajęcia są prowadzone w oparciu Program nauczania „Wędrując ku dorosłości” Teresy Król.

Tematyka zajęć do pobrania: Tematyka zajęć WDŻ

Zajęcia wychowania do życia w rodzinie nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły  przez ucznia.
W każdym roku szkolnym wychowawca klasy, w której prowadzone są zajęcia wychowania do życia w rodzinie, na pierwszym spotkaniu informacyjnym z rodzicami, zapoznaje ich z tematyką zajęć i  treścią niniejszej procedury.

Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji są zobowiązani do obecności na wszystkich lekcjach.

Oświadczenie rezygnacji rodzica z uczestnictwa w zajęciach dziecka: Rezygnacja z WDŻ

Procedura zwalniania uczniów z zajęć  wychowania do życia w rodzinie

1. Uczeń ma obowiązek uczęszczania na zajęcia wychowania do życia w rodzinie, chyba że rodzice (prawni opiekunowie) niepełnoletniego ucznia zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w zajęciach.
  2. Wzór rezygnacji z udziału w zajęciach wychowania do życia w rodzinie stanowi załącznik do niniejszej procedury.
  3. Rezygnacja, o której mowa w punkcie 1, powinna być złożona w danym roku szkolnym u wychowawcy.
  4. W przypadku gdy lekcja wychowania do życia w rodzinie nie jest pierwszą lub ostatnią lekcją ucznia w danym dniu, uczeń ma obowiązek przebywania w czasie jej trwania w świetlicy lub bibliotece szkolnej pod opieką nauczyciela.
  5. W wypadku, gdy lekcja wychowania do życia w rodzinie jest pierwsza lub ostatnią lekcją ucznia w danym dniu, uczeń pozostaje pod opieką rodziców, którzy ponoszą w tym czasie odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.