Informujemy o bezpłatnych szczepieniach dzieci  przeciw HPV

Informujemy o bezpłatnych szczepieniach dzieci  przeciw HBV

Powszechne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się od 1 czerwca 2023 r. Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż.i  może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:

• Cervarix– schemat szczepienia 2- dawkowy, dawki podawane w odstępie 5 -13 miesięcy;
  • Gardasil9- schemat szczepienia 2-dawkowy, dawki podawane w odstępie 6- 12 miesięcy.

Uwaga! Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie, po ocenie korzyści i ryzyka dokonanej przez lekarza. Zapisać się można w Poradni Lekarza Rodzinnego, do której uczęszcza dziecko.

Na temat wiusa może przeczytać na stronie internetowej: