Andrzejki w zerówce

„Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!”  Tymi słowami dzieci z zerówki rozpoczęły  andrzejkowe wróżby. Poprzez zabawę zerowiaki miały okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji  pokazującej historię Andrzejek. Następnie przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z kolorami, z napisami kim dziecko będzie  w przyszłości, wrzucanie monet do wody. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku. Dzieci  przelewały wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety. Spotkanie dobiegło końca, a zerowiaki dostały do domu gałązki wiśni. Jeżeli gałązka zakwitnie do świąt, będzie to znak, że wszystkie wróżby spełnią się. I tego sobie życzymy!

E. Skrouba