Śladem bohaterów “Kamieni na szaniec”

17 maja 2024 roku  wybraliśmy się do Warszawy na wycieczkę edukacyjną Szlakiem bohaterów ,,Kamieni na szaniec”.  Celem naszej wyprawy było przybliżenie  miejsca, wydarzenia i bohaterów opisanych w lekturze oraz obraz życia w okupowanej stolicy.

Jednym z punktów naszej wyprawy  było Muzeum więzienia Pawiak. To właśnie tam, w czasach wojny przetrzymywano, bito, głodzono i poniżano więźniów. Mieliśmy okazję obejrzeć makietę więzienia, wystawy eksponatów i niektóre
z niedużych cel, w których przetrzymywano kilkunastu więźniów, jednak odsłuchane w tym miejscu nagranie grypsów najbardziej zapadło nam w pamięci. Po wyjściu wszyscy byli przygnębieni, a zarazem żądni jeszcze więcej historycznej wiedzy.

Następnie przemieściliśmy się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Mogliśmy zobaczyć tam pomnik upamiętniający Akcję pod Arsenałem  przeprowadzoną przez Grupę Szturmową Szarych Szeregów, podczas której kolegom udało odbić się Jana Bytnara (,,Rudego”) i 25 innych więźniów przewożonych z Al. Szucha na Pawiak. Po wizycie przy Arsenale przyszedł czas na naładowanie baterii  i chwilową przerwę na posiłek. Pełni energii i ciekawości wyruszyliśmy na długi spacer po Krakowskim Przedmieściu, który zrodził w nas wiele pytań. Zatrzymując się przy Uniwersytecie Warszawskim dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych tajników jakim jest m.in. historia tragicznej miłości wybitnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Maszerując dalej napotkaliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie z okazji urodzin astronoma, pod wpływem złości i żalu ,,Alek” usunął niemiecką tablicę zasłaniającą napis: ,,Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”. Był to bardzo odważny, patriotyczny i godny podziwu czyn. 

Kolejnym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Szarych Szeregów, na których ustawiono białe, brzozowe krzyże, znajduje się miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego. Na  ich mogiłach zapaliliśmy znicze i chwilą zadumy oddaliśmy im część.

Odwiedziliśmy też piękne Łazienki Królewskie. Odbyliśmy spacer wśród drzew, krzewów i kwiatów w malowniczej, wiosennej  odsłonie. Zobaczyliśmy m.in. amfiteatr oraz Pałac na Wodzie wybudowany na życzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na sztucznej wyspie otoczonej przez staw.

Dziękujemy naszym opiekunom: Pani Justynie Woronowicz, Pani Agnieszce Kwasiborskiej i Pani Jolancie Szynkiewicz