Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

Doradca zawodowy – Pani Jolanta Szynkiewicz

Program realizacji doradztwa zawodowego


 Jaki zawód wybrać?


ARCHITEKT

18.11.2024 – Świat zawodów, rynek pracy

BOOM! EUREKA!  ARCHITEKTURA!

To jest to! Po zajęciach z Panią Moniką Pietkiel uczniowie klasy 8 mogli dojść do takich wniosków. Pani architekt spotkała się z ósmoklasistami dnia  18.11.2024 r. w ramach doradztwa zawodowego. Pani Monika podzieliła się z uczniami wieloma inspirującymi historiami ze swojej pracy. Opowiedziała o projektowaniu budynków, które mają pozytywny wpływ na życie ludzi, o satysfakcji, jaką daje architektom tworzenie pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o pracy architekta, poznać jego pasję i zaangażowanie, a także zadać pytania, które nurtowały ich w związku z tą profesją. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspirowało niektórych  uczniów do rozważenia wyboru tej ścieżki zawodowej. Dziękujemy za dawkę wiedzy!

Architekt to dość ogólna nazwa zawodu. W praktyce może on specjalizować się w różnych dziedzinach, a także wykonywać jedną z profesji pokrewnych. Bez względu na konkretny zawód architekt ma szansę pracować na własny rachunek albo być zatrudniony przez pracodawcę z sektora prywatnego lub publicznego. Warto jednak lepiej poznać poszczególne specjalizacje. Są to:

  • architekt wnętrz – zgodnie z nazwą projektuje wnętrza budynków.
  • architekt urbanista – odpowiada za przygotowywanie rozbudowanych projektów, które związane są z urbanistyką, czyli z planowaniem miast, osiedli i dzielnic.
  • architekt krajobrazu – zajmuje się zagospodarowaniem otoczenia człowieka przy wykorzystaniu środowiska naturalnego: rzeźby terenu i roślinności, a także architektury oraz elementów kultury danego miejsc

FRYZJER 

18.11.2024 –  „Miasteczko zawodów” – cykl spotkań z przedstawicielami zawodów 

W dniu 18.11.2024 r. w ramach preorientacji zawodowej, uczniowie klasy 1-3 odwiedzili salon fryzjerski Pani Edyty Hulewicz. Pani Fryzjerka opowiadając o swojej pracy, pokazała wiele przyborów, jakie wykorzystuje podczas swoich codziennych działań. Dzieci dowiedziały się, że cisza i spokój oraz nade wszystko wyćwiczone place dłoni, to ważne elementy pracy każdego stylisty włosów. Pani Fryzjerka omówiła rodzaje strzyżeń, różnorodne fryzury, upięcia włosów, możliwości koloryzacji a także najnowsze trendy wśród stylistów. Wytłumaczyła, dlaczego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja włosów oraz dbałość o ich higienę. Po wyczerpującej rozmowie, Pani Fryzjerka przeszła do części praktycznej i wykonała przykładowe fryzury. Nożyczki, prostownice, lakiery poszły w ruch…  A na koniec Pani Edyta poczęstowała nas słodkościami.

Jak się okazało wielu naszych podopiecznych, chciałoby w przyszłości zostać fryzjerami. Dziękujemy Pani Edycie Hulewicz za przemiłe i bardzo wartościowe spotkanie, za poświęcony czas i  przybliżenie zawodu fryzjera w atrakcyjny sposób.


WETERYNARZ 

14.11.2024 – „Na scenie życia zawodowego” – zajęcia zabawowe, zajęcia plastyczne, odtwarzanie ról i scenek związanych z zawodami

Uczniowie klasy 2 poznali zawód weterynarza podczas omawiania lektury “Psie troski” Toma Justyniarskiego. Zrobili też plakat ze swoimi ulubieńcami. Wspaniała lektura dla dzieci uczy, czym jest szacunek dla zwierząt, pokazuje, jak dbać o swojego pupila, udowadnia, że zwierzęta czują tak samo, jak ludzie. Po przeczytaniu książki „Psie troski” dzieci wyraziły swój SPRZECIW przeciwko dręczeniu zwierząt 🚫🐶

Weterynarz zajmuje się leczeniem zwierząt domowych i hodowlanych. Nie tylko bada i diagnozuje stan zdrowia, lecz także leczy i zapobiega wszelkim chorobom, a dodatkowo udziela konsultacji w zakresie pielęgnacji zwierząt.


KUCHARZ, KELNER

 14.11.2024 – „Na scenie życia zawodowego” – drama, odtwarzanie ról i scenek związanych z zawodami

Uczniowie klasy 3 poznały zawód kucharza i kelnera. Dowiedziały się na czym polega jej praca, jakich zasad bezpieczeństwa i higieny musi przestrzegać w pracy, jak wyposażona jest kuchnia, jakie potrawy się w niej przyrządza i dla kogo. Porównywały wielkość niektórych przyrządów, którymi kucharz posługuje się w pracy, z tymi, które znajdują się w kuchni domowej. Poprzez zabawę przyrządzały zupę według przepisu obrazkowego, korzystając z zabawkowych produktów spożywczych, badały sensorycznie kaszę, ryż, makaron, przelewały z garnka do talerza wodę, ćwicząc koordynację wzrokowo-ruchową, segregowały naczynia według kolorów, słuchały wiersza pt. „Kuchareczka”, bawiły się do piosenki pt. „Z mamą w kuchni”, brały udział w zabawach ruchowych, doskonaląc motorykę dużą. Na uwieńczenie działań związanych z tematem kuchni odegrały scenki „Z wizytą w restauracji”

Uczniowie już wiedzą, kelner to osoba, która ogólnie rzecz ujmując dba o gości w punktach gastronomicznych, szczególnie restauracjach, dbających o dobrą jakość serwisu. Kompleksowo zajmuje się konsumentami od momentu przywitania ich w drzwiach lokalu, poprzez wskazanie stolika, aż po podanie karty menu, doradzenie potraw i ich podanie.


BIBLIOTEKARZ

30.11.2024 r. –  „Miasteczko zawodów” – cykl spotkań z przedstawicielami zawodów

Spotkanie w ramach doradztwa zawodowego – poznajemy zawód bibliotekarza. Dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie o zawodzie bibliotekarza opowiedziała im Pani Jolanta Szynkiewicz. Bibliotekarz jest pracownikiem biblioteki. Do jego zadań należy gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów biblioteki. Mogą to być książki, czasopisma, materiały kartograficzne, audiowizualne itp.

Dzieci wcieliły się w rolę dziennikarzy i przygotowały wiele ciekawych pytań: Czym zajmuje się bibliotekarz?; Jak długo pani pracuje w bibliotece; Ile mamy książek w szkolnej bibliotece?; Ile lat ma najstarsza książka w szkole?; Czy lubi Pani swoją pracę? Pani Jola szczegółowo i cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania za co serdecznie dziękujemy.

CUKIERNIK

29.11.2024 – Plany edukacyjno-zawodowe

Uczniowie klasy 8 dziś na słodko. Poznali tajniki sporządzania smacznych gofrów. Zastanawiali się czy zawód cukiernika to ciężka praca – czy słodka kariera?

Cukiernik to ceniona profesja w branży spożywczej. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się szeroko pojętym pieczeniem i przygotowywaniem ciast, ciasteczek oraz deserów. Istnieje przy tym wiele specjalizacji cukierniczych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prawdziwi mistrzowie w swoim fachu, którzy zajmują się m.in. tortami artystycznymi na specjalne okazje.

Niewątpliwą zaletą tego zawodu jest możliwość tworzenia słodkości własnymi rękami, często wykorzystując samodzielnie skomponowane przepisy. Z drugiej strony, należy pamiętać, że jest to praca wymagająca zarówno dobrej kondycji, jak i cierpliwości. Bywa, że do pracy wkradnie się rutyna, jednak wszystko zależy od miejsca pracy. Dobra cukiernia systematycznie poszerza swoją ofertę, a także wprowadza różnorodne sezonowe propozycje, które dostarczają cukiernikowi możliwości rozwoju.


POLICJANT

22.10.2024 – „Miasteczko zawodów” – cykl spotkań z przedstawicielami zawodów

Dnia 22.10.2024 r. przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantami i poznać tajniki ich ciężkiej służby.  Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Dzieci wysłuchały policyjnych rad  oraz zadawały wiele interesujących pytań odnośnie pracy policjanta. 


PRZEWODNIK TURYSTYCZNY

29.10.2024 – Świat zawodów, rynek pracy

Uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką Pani Jolanty Szynkiewicz i czujnym okiem Pani Ewy Kopeć mieli okazję poznać historię Krynek – “Jak to kiedyś na jarmarkach i targach było” i poznać pracę przewodnika turystycznego. Spacerując ulicali Krynek Pani Celina Bach-Szczawińska, która jest przewodnik turystyczny z wieloletnim stażem, opowiedziała młodzieży o trudach i zaletach pracy w tym zawodzie. 

Przewodnik turystyczny – osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach, udzielająca o nich fachowej informacji oraz sprawująca opiekę nad turystami lub odwiedzającymi.

KOSMETYCZKA

10.10.2024 – Świat zawodów, rynek pracy

W dniu 10.10.2024 roku, ramach realizacji doradztwa zawodowego, uczniów klasy 8 odwiedziła Pani Joanna Jurczenia – absolwentka naszej Szkoły. Uczniowie otrzymali ogrom wiedzy „kosmetycznej i ekonomicznej”, gdyż Pani Joanna jest z wykształcenia ekonomistą i kosmetyczką. By rozpocząć pracę jako kosmetyczka, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Inwestowanie w edukację to klucz do tego, by zostać dobrą kosmetyczką. Kolejnym krokiem jest praktyka, która pozwala na przyswajanie umiejętności w realnych warunkach oraz nawiązywanie kontaktów w branży.

Pani Joanna przybliżyła ósmoklasistom tajniki założenia własnej firmy i oczywiście tajniki dbałości o higienę twarzy, która jest bardzo potrzebna również w młodym wieku. Ósmoklasiści  są przygotowani do zawodu kosmetyczki! Dziękujemy bardzo Pani Joannie!


PRACOWNIK Wytwórni wód i napoi KRYNKA

09.10.2024 – „To, co kocham” – zapoznawanie  z zainteresowaniami innych ludzi
 
Przedszkolaki dnia 09.10.2024 r. odwiedziły wytwórnię wód i napoi „Krynka”.
Przeszliśmy przez cały proces od powstania butelki do degustacji gotowych napoi. Widzieliśmy krok po kroku jak z tej malutkiej buteleczki robi się pod wpływem ciepła 1,5 litrowy pojemnik, następnie jak jest myty, później napełniany, oklejany, pakowany i gotowy do dalszej drogi. Jest to proces bardzo głośny, a także zupełnie zmechanizowany. Dzieci były bardzo zaciekawione tymi ogromnymi maszynami, a na koniec zostały poczęstowane wodą, którą wzięliśmy ze sobą do przedszkola.
Bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia z bliska procesu wytwarzania naszych ulubionych, regionalnych napoi.

BANKOWIEC

27.09.2024 – Świat zawodów, rynek pracy

W dniu 27.09 2024 r. uczniowie klasy 7 i klasy 8 z w ramach WSDZ spotkali się z pracownikami Banku Spółdzielczego w Białymstoku Oddział Krynki – Panem Marcinem Bielskim i Panem Marcinem Langerem,  by poznać pracę bankowca. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia rozmowy z pracownikiem banku, podczas której mogli dowiedzieć się o jego obowiązkach i procedurach panujących w banku. Goście przybliżyli młodzieży specyfikę pracy bankowca oraz ścieżkę edukacji, którą należy pokonać, aby móc taką pracę wykonywać.