Projekty realizowane w szkole

Uwiecznić Atlantydę

Ruszył projekt "Uwiecznić Atlantydę" - warsztaty fotograficzne i wielokulturowe dla młodzieży. Projekt jest realizowany w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Mamy zaszczyt poinformować, że w maju ruszył projekt "Uwiecznić Atlantydę" - warsztaty fotograficzne i wielokulturowe dla młodzieży, który skierowany jest dla dwudziestu gimnazjalistów z Krynek i Wasilkowa. Obydwie miejscowości posiadają w sobie ogromny potencjał w postaci wielokulturowej spuścizny, której relikty zanikają w zastraszającym wręcz tempie. Inicjatywa nasza ma być próbą powstrzymania tego niepokojącego zjawiska.

Projekt "Uwiecznić Atlantydę" to seria spotkań młodzieży z Krynek i Wasilkowa, polegających na wspólnym udziale w cyklu zajęć integracyjnych, a także z zakresu wielokulturowości i profesjonalnej obsługi aparatów fotograficznych. Warsztaty poprowadzą specjaliści z powyższych dziedzin, podczas których uczniowie zostaną zapoznani z kulturą żydowską, białoruską (prawosławną) czy tatarską. Ważną częścią projektu są zajęcia w terenie, podczas których uczestnicy uwiecznią obiektywem aparatu wielokulturowe pozostałości po dawnych mieszkańcach Krynek, Wasilkowa, Supraśla, Tykocina czy Kruszynian.

Efektem finalnym projektu będzie wystawa zdjęć wykonanych przez uczestników projektu, zaprezentowana lokalnej społeczności na ogrodzeniach ich szkół, a także publikacja w postaci "wielokulturowego przewodnika", w której znajdą się zdjęcia uczestników, teksty młodzieży o różnorodnej tradycji rodzimych miejscowości, a także artykuły z zakresu wielokulturowości i edukacji międzykulturowej. Publikacja będzie przekazana nieodpłatnie dla szkół i stowarzyszeń z regionu jako pomoc dydaktyczna i przykład dobrych praktyk.

Mamy nadzieję, że warsztaty i wyjazdy plenerowe dostarczą młodzieży niezbędnych kompetencji do świadomego poznawania lokalnej historii i kultury, a także stworzą płaszczyznę do wykroczenia poza ramy stereotypów i umożliwią kształtowanie umiejętności postrzegania Innego jako ciekawego i wartościowego. Poza tym, będą również szansą na budowanie więzi koleżeńskich i przyjacielskich.