Projekty realizowane w szkole

W roku szkolnym 2016/2017 realizujemy innowację pedagogiczną

z zakresu edukacji matematycznej

„W poszukiwaniu matematyki”.

Innowacja polega na poszukiwaniu zagadnień matematycznych w sytuacjach codziennych zgodnie z podstawą programową z matematyki, z naciskiem na wykorzystanie wiedzy do twórczego rozwiązywania problemów. Celem jest pokazanie uczniom istnienia i przydatności matematyki w zwykłych, codziennych sytuacjach. Innowacja zawiera tematy dotyczące: zakupów, oszczędności, szacowania, remontu, planu, mapy, symetrii itp.

Uczniowie klas VI objęci innowacją podczas jej realizacji będą pracować między innymi metodami aktywizującymi, stosować metodę projektu. Planowane jest przeprowadzanie zajęć poza salą lekcyjną mające na celu gromadzenie materiałów, pomiarów, przeprowadzanie ankiet itp.
w celu dostrzegania istnienia matematyki i jej przydatności w życiu codziennym. Uczniowie będą wdrażani do korzystania z różnych źródeł informacji. Wzmocnią umiejętności komunikowania się, podejmowania decyzji, oceniania i pracy w grupie.

Proponowana innowacja spowoduje, że uczniowie uświadomią sobie obecność matematyki
w otaczającej ich codzienności. A co za tym idzie, potrzebę umiejętności rozwiazywania zadań praktycznych. Przezwyciężą obawy dotyczące rozwiązania problemu. Chciałabym, aby dzięki tej innowacji uczniowie docenili użyteczność matematyki i zauważyli potrzebę jej nauki.

Agnieszka Kwasiborska