Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to szczególny dzień dla światowej literatury

– to m.in. rocznica śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa. Pomysł święta „najpiękniejszej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” narodził się w Barcelonie, gdzie co roku z okazji Dnia Św. Jerzego ulice stają się wielkim targiem książki pod gołym niebem.

Od sześciu lat Białystok znajduje się w gronie prestiżowych miast w Polsce, które organizują targi książki. Odbywają się one właśnie w tym okresie, w słynnej Operze i Filharmonii Podlaskiej.To prawdziwe święto dobrej literatury. W tegorocznej ofercie znalazło się blisko 50 pisarzy, ponad 30 spotkań autorskich, prawie 80 stoisk książkowych sprzedających najnowsze tytuły z dużymi zniżkami, ponadto warsztaty i premiery literackie. Z czytelnikami spotkała się m.in. królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda oraz powszechnie lubiany Grzegorz Kasdepke.

W naszej bibliotece są dostępne aktualne katalogi dobrych wydawnictw dziecięcych. Na miejscu można też skorzystać z nowości książkowych adresowanych do młodszych i starszych czytelników. Można obejrzeć m.in. album pt „Tajga„ autorstwa profesora Andrzeja Strumiłło z jego autografem. Jest też GAZETA NA TARGI KSIĄŻKI a w niej wywiady m.in z Katarzyną Bondą.

Miło mi było spotkać na tegorocznych targach dwie uczennice naszej szkoły obładowane torbami z dobrą literaturą.

Zachęcam też do odwiedzenia Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci. Odbędzie się on 13-14.05 w białostockiej Galerii Arsenał.

A tak na marginesie, znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Jak wynika z raportu, w 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji.