Szczodry Wieczór

To Sylwester w starym stylu świętowany w nocy z 13 na 14 stycznia. Nowy Rok zaś nazywano Małanką na cześć świętej Melanii - Rzymianki bądź Wasilom – formą imienia świętego Bazylego Wielkiego autora specjalnej liturgii odprawianej w ten dzień w cerkwi.

Było to wielkie, szczodre w tłuste pożywienie i dobrą zabawę świętowanie. Świętowania nigdy dość. Lepsze to niźli smutek i wyglądanie „pogody z morza”. Tak bynajmniej uważali nasi dziadowie.

Nasze spotkanie nawiązywało w swej idei do tradycji całego okresu świąt zimowych. Przeprowadzono tematyczny quiz z udziałem ekspertów: znawczyni naszych tradycji pani Luby Naumowicz, księdza Piotra Wasilewskiego i baciuszki Łuciuka.

Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd, słodkiego poczęstunku i dobrego humoru.

Szczególne podziękowania składam na ręce dzieci i młodzieży zaangażowanej w pracę organizacyjną i porządkową.

Dziękuję za współudział w imprezie dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Krynkach panu Piotrowi Zwierzyńskiegmu.

Dziękuję wszystkim za przybycie.

Joanna Czaban

ALBUM